
Na jaką imprezę warto zaprosić fotografa?
Obecność fotografa utrwalającego przebieg wydarzenia jest typowa głównie dla wydarzeń na dużą skalę. Warto rozważyć również wykonanie zdjęć wydarzenia, w którym bierze udział kilkanaście osób.
O której godzinie fotograf powinien pojawić się na imprezie?
W odniesieniu do niezbyt licznych wydarzeń całodziennych (np. szkoleń czy konferencji naukowych) fotograf powinien pojawić się na szkoleniu po około 2 godzinach od rozpoczęcia imprezy (jeżeli zależy nam na wykonaniu zdjęć jedynie fragmentu wydarzenia, bez potrzeby sfotografowania całego spotkania). Wynika to po pierwsze z faktu, że niektórzy uczestnicy się spóźniają. Po drugie podczas pierwszej połowy wydarzenia osoby biorące udział w imprezie są jeszcze względnie wypoczęte. Po trzecie niektórzy uczestnicy w połowie lub pod koniec wydarzenia mogą opuszczać spotkanie.
Zgoda uczestników wydarzenia na wykonanie zdjęć
W wypadku niektórych imprez wymagana jest zgoda uczestników na utrwalenie ich wizerunku. Z całą pewnością nie można dopuścić do sytuacji, gdy w trakcie kameralnej imprezy (np. szkolenia, w którym udział bierze 20 osób) uczestnicy spotkania zostaną zaskoczeni pojawieniem się fotografa na spotkaniu. Zgoda uczestników imprezy na obecność na wydarzeniu fotografa powinna zostać udzielona jeszcze przed wydarzeniem. Może zdarzyć się tak, że część osób nie wyrazi zgody na obecność fotografa i upublicznienie ich wizerunku. Jeżeli organizatorowi szczególnie zależy na sfotografowaniu wydarzenia, fotograf powinien zostać poinstruowany, że ma wykonać zdjęcia w taki sposób, aby nie były na nich widoczne twarze poszczególnych osób (czyli, żeby konkretnych osób nie można było zidentyfikować).
Ile zdjęć powinien wykonać fotograf?
Fotograf powinien wykonać kilkadziesiąt zdjęć. Przed imprezą warto ustalić, jakie ujęcia nas interesują, tj. co chcemy pokazać na zdjęciach (np. serwis kawowy, materiały szkoleniowe, wyposażenie sali szkoleniowej, konkretne osoby na konferencji, np. gości honorowych), a co chcemy ukryć (np. wieszak na odzież; kąt sali, w którym stoi śmietnik; stół z widocznym okablowaniem, przy którym siedzi prowadzący itp.). Profesjonalny fotograf będzie sam wiedział, jakie ujęcia będą najkorzystniejsze. Dobrze też określić konkretną godzinę pojawienia się fotografa na wydarzeniu. Powinien on po prostu wejść w trakcie wydarzenia i wykonać zdjęcia (bez zadawania pytań i konieczności przerywania przez prowadzącego wydarzenia). Ustalając godzinę wejścia fotografa na szkolenie, trzeba również wziąć pod uwagę, że z chwilą gdy na wydarzenie wejdzie nowa osoba, która w dodatku zacznie pstrykać zdjęcia, uczestnicy wydarzenia mogą zacząć zachowywać się inaczej, np. porządkować przestrzeń na stole, poprawiać włosy, kobiety mogą wychodzić do toalety celem poprawienia makijażu, co powoduje niejako zaburzenie rytmu prowadzonego wydarzenia.
Udokumentowanie wydarzenia w formie fotografii ma szczególne uzasadnienie, gdy ma ono charakter cykliczny. Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu będą miały szansę zorientować się, jak wygląda przebieg imprezy i czego mogą się spodziewać oraz oczekiwać.
Zdjęcia wykonane w trakcie wydarzenia mogą być także przydatne przy tworzeniu relacji z wydarzenia, np. w formie raportu oraz w materiałach promujących podobne imprezy.
Źródło zdjęcia: pixabay.com